Πουλάκη Πανωραία

Η Δρ. Πανωραία Πουλάκη (BSc, MSc, PhD) είναι Διδάσκουσα στο Τμήμα Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Επίσης, διδάσκει στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Στρατηγική Διοίκηση Τουριστικών Προορισμών και Επιχειρήσεων Φιλοξενείας” του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι κάτοχος Πτυχίου Ιστορίας και Αρχαιολογίας από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Μεταπτυχιακού Διπλώματος (MSc) στον Σχεδιασμό, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και Διδακτορικού Διπλώματος (PhD) στον Τουρισμό από το ίδιο Πανεπιστήμιο. Έχει συγγράψει ένα βιβλίο που αναφέρεται στη Συμβολή των Οθωμανικών Μνημείων στην Ανάπτυξη του Πολιτισμικού Τουρισμού στη νήσο Χίο, έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα σε έγκρυτα διεθνή περιοδικά, κεφάλαια σε διεθνείς συλλογικούς τόμους και έχει παρουσιάσει την ερευνητική της δραστηριότητα σε διεθνή επιστημονικά Συνέδρια. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην ανάπτυξη, τον σχεδιασμό και διαχείριση του τουρισμού με έμφαση στις ειδικές και εναλλακτικές μορφές τουρισμού, (ΕΕΜΤ).

Πρόσθετες Πληροφορίες

• Γνωστικό Αντικείμενο: Διοίκηση και Ανάπτυξη Ειδικών και Εναλλακτικών Μορφών Τουρισμού
  • Σχέση εργασίας: ΕΔΙΠ / ΤΟΔΙΤ
  • Ανάθεση διδασκαλίας: