Διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού ξενοδοχειακών επιχειρήσεων

• Τύπος μαθήματος: Υποχρεωτικό Κατεύθυνσης
  • Αριθμός Πιστωτικών Μονάδων: 4,5
  • Όνομα διδάσκοντος / διδασκόντων: Δρ. Θεόδωρος Σταυρινούδης

Σκοπός του μαθήματος είναι να συμβάλλει στην εξοικείωση των φοιτητών με τη σημασία της Διοίκησης των Ανθρωπίνων Πόρων (Δ.Α.Π.) στις τουριστικές επιχειρήσεις και ιδιαίτερα στις επιχειρήσεις φιλοξενίας. Επιδιώκεται η εμβάθυνση στις βασικές έννοιες της Δ.Α.Π. και η ανάλυση τους με τρόπο που θα επιτρέπει την απόκτηση θεωρητικών και εμπειρικών γνώσεων σχετικά με την εφαρμογή των βασικών αρχών της στην κατεύθυνση της μεγιστοποίησης της αποτελεσματικότητας των ξενοδοχειακών επιχειρήσεων.

Ολοκληρώνοντας επιτυχώς το μάθημα οι φοιτητές θα:

• Κατανοούν τη σημασία της διοίκησης του ανθρώπινου δυναμικού στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις
    • Γνωρίζουν τις βασικές λειτουργίες της διοίκησης του ανθρώπινου δυναμικού και τις ιδιαιτερότητες της εφαρμογής τους στα ξενοδοχεία
    • Είναι ικανοί να εφαρμόσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απέκτησαν σε τμήματα διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού σε ξενοδοχειακές και άλλες τουριστικές επιχειρήσεις.
  • Προαπαιτούμενα: Βασικές γνώσεις Διοίκησης τουριστικών επιχειρήσεων
    • Drummond K., (1990) Human Resource Management for the Hospitality Industry. Van Nostrand Reinhold.
    • Go F., Monachello M, and Baum T., (1996) Human Resource Management in the Hospitality Industry. John Wiley & Sons.
    • Nebel E., (1991) Managing Hotels Effectively. Van Nostrand Reinhold.
    • Παπαλεξανδρή Ν. και Μπουραντάς Δ., (2003) Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων. Εκδόσεις Μπένου, Αθήνα.

Διαλέξεις
    Παρουσίαση – συζήτηση μελετών περίπτωσης