Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας στον Τουρισμό

• Τύπος μαθήματος: Υποχρεωτικό
  • Αριθμός Πιστωτικών Μονάδων: 4,5 ECTS
  • Όνομα διδάσκοντος / διδασκόντων: Καθηγητής Οδυσσέας Σακελλαρίδης

Περιγραφή των δυνατοτήτων των τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνίας σε όλες τις διαστάσεις του τουρισμού (σε μάκρο και μίκρο επίπεδο), καθώς και σε επηρεαζόμενες από τον τουρισμό δραστηριότητες (μεταφορές, πολιτισμός, περιβάλλον,…).

Γίνεται προσπάθεια να προσφέρονται ολοκληρωμένες γνώσεις στο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο: υπάρχει πολλαπλή και πολυεπίπεδη προσέγγιση (σφαιρική – γενική – συνοπτική προσέγγιση από τον διδάσκοντα, εξειδικευμένη –θεωρητική και πρακτική- προσέγγιση από τους φοιτητές, έκθεση των απόψεων σε ακροατήριο και συζητήσεις επί αυτών). Η αξιολόγηση της κτηθείσας γνώσης συνυπολογίζει: την συμμετοχή στην από καθέδρας διδασκαλία, την δόμηση, οργάνωση και παρουσίαση του θεωρητικού και πρακτικού τμήματος των εργασιών, καθώς και το γραπτό κείμενο της εργασίας (ολοκληρωμένη αξιολόγηση των 4 χαρακτηριστικών –μαθησιακά αποτελέσματα, γνώσεις, δεξιότητες, ικανότητες- προκύπτει από τον συνδυασμό των παραπάνω δραστηριοτήτων-υποχρεώσεων).

• Προαπαιτούμενα: Βασικές γνώσεις χρήσης εφαρμογών γραφείου (Office)
    • Tourism Information Technology, Pauline J. Sheldon.
    • Πληροφορική και Τουρισμός, Ο. Σακελλαρίδης, ΕΑΠ.
    • Information Technology for Travel and Tourism. Gary Inkpen

Άρθρα, δημοσιεύσεις που μοιράζονται στους φοιτητές

Το κύριο τμήμα της διδακτέας ύλης παρουσιάζεται από τον διδάσκοντα, ενώ οι επιμέρους εξειδικευμένες εφαρμογές αναλαμβάνονται ως εργασίες από τους φοιτητές και παρουσιάζονται στους συναδέλφους τους.

Εργασίες με θεωρητικό και πρακτικό μέρος (παρουσιάσεις και γραπτό κείμενο), με βαθμολόγηση 100% του τελικού βαθμού.