Μήνυμα του Διευθυντή

lagos

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ) «Σχεδιασμός, Διοίκησης και Πολιτική του Τουρισμού» είναι το πρώτο στο χώρο της Ανώτατης Εκπαίδευσης που λειτουργεί από το 1998 στη Χίο και καλύπτει τις ανάγκες της τουριστικής βιομηχανίας της χώρας σε ανθρώπινο επιστημονικό δυναμικό.

Τοποθεσία

Εκδρομή Τουρκία

2η ΕΣΠΕΡΙΔΑ «Δυνατότητες Ανάπτυξης Ειδικών και Εναλλακτικών Μορφών Τουρισμού

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κύπρο

Στις 16-19 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε η 4η εκπαιδευτική εκδρομή στο εξωτερικό του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού» του Πανεπιστημίου Αιγαίου (http://tourism-pms.aegean.gr/index.php/el/) στην Κύπρο, το διάστημα 16 - 19 Μαρτίου 2016.

Στην εκπαιδευτική εκδρομή συμμετείχαν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Προγράμματος, ο Διευθυντής του, Καθηγητής κ. Δ. Λαγός και αρκετοί διδάσκοντές του (κ.κ. Α. Σάμιτας, Μ. Μπεκιάρης, Μ. Στογιαννίδου Θ. Σταυρινούδης, Α. Ανδρικόπουλος, Ι. Κουφοδόντης, Α. Κυριακάκη, Μ. Ντουμή).

Οι στόχοι της εκπαιδευτικής εκδρομής ήταν:
  • Η δημιουργία δεσμών του Μεταπτυχιακού Προγράμματος με εκπαιδευτικά - ερευνητικά Ιδρύματα της Κύπρου.
  • Η διερεύνηση των δυνατοτήτων ανάπτυξης κοινών ερευνητικών και εκπαιδευτικών δράσεων.
  • Η απόκτηση εμπειριών και γνώσεων σχετικά με την ξενοδοχειακή βιομηχανία της Κύπρου.
    Στη διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις:
  • Στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.
  • Στο ξενοδοχείο Mediterranean και στο Σύνδεσμο Διευθυντών Ξενοδοχείων Κύπρου.
  • Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.
  • Στον Κυπριακό Οργανισμό Τουρισμού.

Εργαστήριο ETEM - Τουριστική Εκπαίδευση Εξ Αποστάσεως

etem v3e compact w200

Περιοδικό Tourismos

exofilo TOURISMOS